Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR8040R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR8040R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR8040R
| Part No | MBR8040R |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY REV 40V DO5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-203AB, DO-5, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-5 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky, Reverse Polarity 40V 80A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 750mV @ 80A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 35V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | MBR8040RGN |
| Current - Average Rectified (Io): | 80A |
Introduce
We can supply MBR8040R , send us a request quote to request MBR8040R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR8040R.The price and lead time for MBR8040R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR8040R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





