Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR860MFST1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR860MFST1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR860MFST1G
| Part No | MBR860MFST1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 8A 5DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-PowerTDFN, 5 Leads |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 8A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 800mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 150µA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Other Names: | MBR860MFST1G-ND MBR860MFST1GOSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
Introduce
We can supply MBR860MFST1G , send us a request quote to request MBR860MFST1G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR860MFST1G.The price and lead time for MBR860MFST1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR860MFST1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





