Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR80150WT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR80150WT with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR80150WT
| Part No | MBR80150WT |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V Through Hole TO-247-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 40A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2mA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Other Names: | 1655-1089 |
Introduce
We can supply MBR80150WT , send us a request quote to request MBR80150WT pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR80150WT.The price and lead time for MBR80150WT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR80150WT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





