Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR835RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR835RL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR835RL
| Part No | MBR835RL |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 35V 8A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AA, DO-27, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 35V 8A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 35V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 35V |
| Other Names: | MBR835RLOS |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
Introduce
We can supply MBR835RL , send us a request quote to request MBR835RL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR835RL.The price and lead time for MBR835RL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR835RL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





