Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAY18K000F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAY18K000F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAY18K000F
| Part No | MAY18K000F |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | RES 18K OHM 1% 0.3W RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Detailed Description: | 18 kOhms ±1% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±2.5ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MA |
| Power (Watts): | 0.3W |
| Resistance: | 18 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MAY18K000F , send us a request quote to request MAY18K000F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAY18K000F.The price and lead time for MAY18K000F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAY18K000F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





