Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAY120R00F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAY120R00F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAY120R00F
| Part No | MAY120R00F |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | RES 120 OHM 1% 0.3W RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Detailed Description: | 120 Ohms ±1% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±2.5ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MA |
| Power (Watts): | 0.3W |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MAY120R00F , send us a request quote to request MAY120R00F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAY120R00F.The price and lead time for MAY120R00F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAY120R00F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





