Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAY12K500B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MAY12K500B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MAY12K500B
| Part No | MAY12K500B |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | RES 12.5K OHM 0.1% 0.3W RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Detailed Description: | 12.5 kOhms ±0.1% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±2.5ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.335" (8.50mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | MA |
| Power (Watts): | 0.3W |
| Resistance: | 12.5 kOhms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply MAY12K500B , send us a request quote to request MAY12K500B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAY12K500B.The price and lead time for MAY12K500B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MAY12K500B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





