Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVR6800002403JAC00 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HVR6800002403JAC00 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HVR6800002403JAC00
| Part No | HVR6800002403JAC00 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES 240K OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 240 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety Metal Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | HVR68 |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | 2306 244 13244 230624413244 5073HV240K0J08AFX PPC1J240KTB |
| Resistance: | 240 kOhms |
| Features: | Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Metal Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply HVR6800002403JAC00 , send us a request quote to request HVR6800002403JAC00 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HVR6800002403JAC00.The price and lead time for HVR6800002403JAC00 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HVR6800002403JAC00.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






