Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HVR600P150CF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HVR600P150CF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HVR600P150CF
| Part No | HVR600P150CF |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 5s |
| Height - Seated (Max): | 0.496" (12.60mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 300mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 150mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Current - Max: | 3A |
| Size / Dimension: | 0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, HVR600 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 22 Ohms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | HVR600P150CFA |
| Voltage - Max: | 60V (600V Int) |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 6 Ohms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply HVR600P150CF , send us a request quote to request HVR600P150CF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HVR600P150CF.The price and lead time for HVR600P150CF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HVR600P150CF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





