Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA08TB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA08TB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA08TB120
| Part No | HFA08TB120 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 8A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.3V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | HFA08TB120 |
| Other Names: | *HFA08TB120 Q803550A VS-HFA08TB120 VS-HFA08TB120-ND VSHFA08TB120 VSHFA08TB120-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 95ns |
Introduce
We can supply HFA08TB120 , send us a request quote to request HFA08TB120 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA08TB120.The price and lead time for HFA08TB120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA08TB120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





