Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA08PB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA08PB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA08PB120
| Part No | HFA08PB120 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247AC Modified |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 8A Through Hole TO-247AC Modified |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.3V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | *HFA08PB120 VS-HFA08PB120 VS-HFA08PB120-ND VSHFA08PB120 VSHFA08PB120-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 95ns |
Introduce
We can supply HFA08PB120 , send us a request quote to request HFA08PB120 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA08PB120.The price and lead time for HFA08PB120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA08PB120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





