Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA06TB120S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA06TB120S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA06TB120S
| Part No | HFA06TB120S |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 6A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 6A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | HFA06TB120 |
| Other Names: | *HFA06TB120S VS-HFA06TB120S VS-HFA06TB120S-ND VSHFA06TB120S VSHFA06TB120S-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 80ns |
Introduce
We can supply HFA06TB120S , send us a request quote to request HFA06TB120S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA06TB120S.The price and lead time for HFA06TB120S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA06TB120S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





