Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA04TB60S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA04TB60S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA04TB60S
| Part No | HFA04TB60S |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 4A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 4A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 4A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 3µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Base Part Number: | HFA04TB60 |
| Other Names: | *HFA04TB60S Q902264 VS-HFA04TB60S VS-HFA04TB60S-ND VSHFA04TB60S VSHFA04TB60S-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 4A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 42ns |
Introduce
We can supply HFA04TB60S , send us a request quote to request HFA04TB60S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA04TB60S.The price and lead time for HFA04TB60S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA04TB60S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





