Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HFA06TB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HFA06TB120 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HFA06TB120
| Part No | HFA06TB120 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 6A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 6A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HEXFRED® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | HFA06TB120 |
| Other Names: | *HFA06TB120 Q803550B VS-HFA06TB120 VS-HFA06TB120-ND VSHFA06TB120 VSHFA06TB120-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 80ns |
Introduce
We can supply HFA06TB120 , send us a request quote to request HFA06TB120 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HFA06TB120.The price and lead time for HFA06TB120 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HFA06TB120.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





