Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSPF0865A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSPF0865A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSPF0865A
| Part No | FFSPF0865A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | 650V 8A SIC SBD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-220F-2FS |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 8A (DC) Through Hole TO-220F-2FS |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 650V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 463pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSPF0865A , send us a request quote to request FFSPF0865A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSPF0865A.The price and lead time for FFSPF0865A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSPF0865A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





