Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP08120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP08120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSP08120A
| Part No | FFSP08120A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 8A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V 8A (DC) Through Hole TO-220-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 538pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | FFSP08120A-ND FFSP08120AOS |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A (DC) |
Introduce
We can supply FFSP08120A , send us a request quote to request FFSP08120A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSP08120A.The price and lead time for FFSP08120A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSP08120A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





