Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP10120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP10120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSP10120A
| Part No | FFSP10120A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V 10A (DC) Through Hole TO-220-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 612pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | FFSP10120A-ND FFSP10120AOS |
| Current - Average Rectified (Io): | 10A (DC) |
Introduce
We can supply FFSP10120A , send us a request quote to request FFSP10120A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSP10120A.The price and lead time for FFSP10120A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSP10120A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





