Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP2065A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP2065A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSP2065A
| Part No | FFSP2065A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 650V 25A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 25A (DC) Through Hole TO-220-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 650V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 1085pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Other Names: | FFSP2065AOS |
| Current - Average Rectified (Io): | 25A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSP2065A , send us a request quote to request FFSP2065A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSP2065A.The price and lead time for FFSP2065A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSP2065A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





