Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP05120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSP05120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSP05120A
| Part No | FFSP05120A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 1.2KV TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V Through Hole TO-220-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSP05120A , send us a request quote to request FFSP05120A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSP05120A.The price and lead time for FFSP05120A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSP05120A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





