Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APB3227SURKCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APB3227SURKCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APB3227SURKCGKC
| Part No | APB3227SURKCGKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 1.95V Red |
| Viewing Angle: | 140° |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 55mcd Green, 80mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 630nm Red |
| Detailed Description: | Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 1.95V Red 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 2.70mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.00mm x 2.70mm |
| Other Names: | 754-1825-1 |
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 645nm Red |
Introduce
We can supply APB3227SURKCGKC , send us a request quote to request APB3227SURKCGKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APB3227SURKCGKC.The price and lead time for APB3227SURKCGKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APB3227SURKCGKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






