Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APB3025ESGC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APB3025ESGC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APB3025ESGC
| Part No | APB3025ESGC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 12mcd Green, 12mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 568nm Green, 625nm Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Red 568nm Green, 625nm Red LED Indication - Discrete 2.2V Green, 2V Red 4-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 2.50mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.00mm x 2.50mm |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Other Names: | Q4391567 |
| Wavelength - Peak: | 565nm Green, 627nm Red |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V Green, 2V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply APB3025ESGC , send us a request quote to request APB3025ESGC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APB3025ESGC.The price and lead time for APB3025ESGC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APB3025ESGC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





