Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TGHPVR500KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TGHPVR500KE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TGHPVR500KE
| Part No | TGHPVR500KE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | SOT-227 600W 0.5 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | SOT-227-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 500 mOhms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor |
| Lead Style: | M4 Threaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Coating, Housing Type: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm) |
| Series: | TGH600 |
| Power (Watts): | 600W |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TGHPVR500KE , send us a request quote to request TGHPVR500KE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TGHPVR500KE.The price and lead time for TGHPVR500KE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TGHPVR500KE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





