Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TGHPV150RKE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TGHPV150RKE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TGHPV150RKE
| Part No | TGHPV150RKE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | SOT-227 600W 150 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Package / Case: | SOT-227-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 150 Ohms ±10% 600W Thick Film Chassis Mount Resistor |
| Lead Style: | M4 Threaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.480" (12.20mm) |
| Coating, Housing Type: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm) |
| Series: | TGH600 |
| Power (Watts): | 600W |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Resistance: | 150 Ohms |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TGHPV150RKE , send us a request quote to request TGHPV150RKE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TGHPV150RKE.The price and lead time for TGHPV150RKE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TGHPV150RKE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





