Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z256VMP4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z256VMP4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL36Z256VMP4
| Part No | MKL36Z256VMP4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | KINETIS KL36: 48MHZ CORTEX-M0+ U |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D - 16bit, D/A - 12bit |
|---|---|
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Package / Case: | 121-LFBGA |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 121-MAPBGA (8x8) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 50 |
| Speed: | 48MHz |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KL3 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 568-14201 935318041557 MKL36Z256VMP4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MKL36Z256VMP4 , send us a request quote to request MKL36Z256VMP4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL36Z256VMP4.The price and lead time for MKL36Z256VMP4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL36Z256VMP4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





