Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z128VMC4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z128VMC4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL36Z128VMC4
| Part No | MKL36Z128VMC4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 121BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D - 16bit, D/A - 12bit |
|---|---|
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Package / Case: | 121-LFBGA |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tray |
| Supplier Device Package: | 121-MAPBGA (8x8) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 84 |
| Speed: | 48MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KL3 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MKL36Z128 |
| Other Names: | 935325728557 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MKL36Z128VMC4 , send us a request quote to request MKL36Z128VMC4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL36Z128VMC4.The price and lead time for MKL36Z128VMC4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL36Z128VMC4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





