Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z256VLL4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL36Z256VLL4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL36Z256VLL4R
| Part No | MKL36Z256VLL4R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D - 16bit, D/A - 12bit |
|---|---|
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 84 |
| Speed: | 48MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KL3 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 935311231528 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MKL36Z256VLL4R , send us a request quote to request MKL36Z256VLL4R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL36Z256VLL4R.The price and lead time for MKL36Z256VLL4R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL36Z256VLL4R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





