Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM130LT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM130LT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBRM130LT1
| Part No | MBRM130LT1 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 1A POWERMITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-216AA |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Powermite |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 1A Surface Mount Powermite |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 380mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 410µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Base Part Number: | MBRM130 |
| Other Names: | MBRM130LT1OSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply MBRM130LT1 , send us a request quote to request MBRM130LT1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRM130LT1.The price and lead time for MBRM130LT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBRM130LT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






