Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM110LT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM110LT1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBRM110LT1
| Part No | MBRM110LT1 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 10V 1A POWERMITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-216AA |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Powermite |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 10V 1A Surface Mount Powermite |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 365mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 125°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 10V |
| Base Part Number: | MBRM110 |
| Other Names: | MBRM110LT1OS MBRM110LT1OS-ND MBRM110LT1OSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply MBRM110LT1 , send us a request quote to request MBRM110LT1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRM110LT1.The price and lead time for MBRM110LT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBRM110LT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






