Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM120ET3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRM120ET3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBRM120ET3G
| Part No | MBRM120ET3G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-216AA |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Powermite |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 20V 1A Surface Mount Powermite |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 530mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V |
| Base Part Number: | MBRM120 |
| Other Names: | MBRM120ET3GOSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply MBRM120ET3G , send us a request quote to request MBRM120ET3G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRM120ET3G.The price and lead time for MBRM120ET3G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBRM120ET3G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






