Buy MBKK1608T2R2M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBKK1608T2R2M
Part No MBKK1608T2R2M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 2.2UH 750MA 345 MOHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:2.2µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):345 mOhm Max
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Current Rating:750mA
Current - Saturation:520mA
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:2.2µH Shielded Wirewound Inductor 750mA 345 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Inductance Frequency - Test:1MHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)