Buy MBKK1608H1R5M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBKK1608H1R5M
Part No MBKK1608H1R5M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 1.5H 1A 200 MOHM SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:1.5µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):200 mOhm Max
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:1A
Current - Saturation:650mA
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Material - Core:Metal
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:1.5µH Shielded Wirewound Inductor 1A 200 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Inductance Frequency - Test:1MHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)