Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ211R8ARU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ211R8ARU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LNJ211R8ARU
| Part No | LNJ211R8ARU |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | LED RED DIFFUSED SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.72V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Bottom Entry |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 7mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Red LED Indication - Discrete 1.72V 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.60mm W |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 1.70mm |
| Base Part Number: | LNJ*11 |
| Other Names: | P541CT |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
Introduce
We can supply LNJ211R8ARU , send us a request quote to request LNJ211R8ARU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LNJ211R8ARU.The price and lead time for LNJ211R8ARU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LNJ211R8ARU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






