Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ210C62RA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ210C62RA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LNJ210C62RA
| Part No | LNJ210C62RA |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | LED RED SV CASE TYPE SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | SV (Side View) -Case Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.20mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.92V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | - |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 23mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Red LED Indication - Discrete 1.92V 2-SMD, J-Lead |
| Size / Dimension: | 2.20mm L x 1.20mm W |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.00mm x 0.70mm |
| Base Part Number: | LNJ*10 |
| Other Names: | P11583CT |
| Wavelength - Peak: | 645nm |
Introduce
We can supply LNJ210C62RA , send us a request quote to request LNJ210C62RA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LNJ210C62RA.The price and lead time for LNJ210C62RA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LNJ210C62RA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






