Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ206R5ARA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ206R5ARA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LNJ206R5ARA
| Part No | LNJ206R5ARA |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | LED RED DIFFUSED CHIP SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Red |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.72V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 2-SMD, J-Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 5mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Red LED Indication - Discrete 1.72V 2-SMD, J-Lead |
| Size / Dimension: | 1.70mm L x 1.25mm W |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.70mm x 1.25mm |
| Base Part Number: | LNJ*06 |
| Other Names: | P11136TR |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
Introduce
We can supply LNJ206R5ARA , send us a request quote to request LNJ206R5ARA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LNJ206R5ARA.The price and lead time for LNJ206R5ARA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LNJ206R5ARA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






