Buy LAP02TA1R8K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LAP02TA1R8K
Part No LAP02TA1R8K
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 1.8UH 240MA 1.1 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:1.8µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:60MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):1.1 Ohm Max
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Current Rating:240mA
Packaging:Tray
Detailed Description:1.8µH Unshielded Inductor 240mA 1.1 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Series:LA, P Type
Q @ Freq:40 @ 7.96MHz