Buy LAP02KR8R2K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LAP02KR8R2K
Part No LAP02KR8R2K
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:Axial
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:8.2µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:26MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):2.2 Ohm Max
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Current Rating:165mA
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:8.2µH Unshielded Inductor 165mA 2.2 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:7.96MHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.134" L (2.30mm x 3.40mm)
Series:LA, P Type
Q @ Freq:40 @ 7.96MHz