Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH4065A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH4065A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSH4065A
| Part No | FFSH4065A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | 650V 40A SIC SBD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-247-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 48A (DC) Through Hole TO-247-2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 650V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 1989pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Lead Free Status: | Lead free |
| Other Names: | FFSH4065A-ND FFSH4065AOS |
| Current - Average Rectified (Io): | 48A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSH4065A , send us a request quote to request FFSH4065A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSH4065A.The price and lead time for FFSH4065A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSH4065A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





