Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH3065ADN-F155 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH3065ADN-F155 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSH3065ADN-F155
| Part No | FFSH3065ADN-F155 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | 650V 30A SIC SBD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-247-3 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 650V 23A (DC) Through Hole TO-247-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 650V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 887pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 650V |
| Lead Free Status: | Lead free |
| Current - Average Rectified (Io): | 23A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSH3065ADN-F155 , send us a request quote to request FFSH3065ADN-F155 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSH3065ADN-F155.The price and lead time for FFSH3065ADN-F155 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSH3065ADN-F155.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





