Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH20120ADN-F155 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH20120ADN-F155 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSH20120ADN-F155
| Part No | FFSH20120ADN-F155 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SIC 1200V 10A TO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Silicon Carbide Schottky 1200V 10A (DC) Through Hole TO-247-3 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.75V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 10A (DC) |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | FFSH20120ADN_F155 FFSH20120ADN_F155-ND |
Introduce
We can supply FFSH20120ADN-F155 , send us a request quote to request FFSH20120ADN-F155 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSH20120ADN-F155.The price and lead time for FFSH20120ADN-F155 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSH20120ADN-F155.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





