Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH40120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FFSH40120A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FFSH40120A
| Part No | FFSH40120A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | 1200V 40A SIC SBD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-247-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | TO-247-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V 61A (DC) Through Hole TO-247-2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 1200V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 39 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 2250pF @ 1V, 100kHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Lead Free Status: | Lead free |
| Current - Average Rectified (Io): | 61A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply FFSH40120A , send us a request quote to request FFSH40120A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FFSH40120A.The price and lead time for FFSH40120A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FFSH40120A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





