Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AZH232416 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AZH232416 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AZH232416
| Part No | AZH232416 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 100MA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 1.350" (34.3mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Connector |
| Overtravel: | 0.276" (7.0mm) |
| Pretravel: | 0.157" (4.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AZH |
| Release Force: | 40gf |
| Operating Force: | 250gf |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Differential Travel: | 0.025" (0.6mm) |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | LED Indicator |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 100mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply AZH232416 , send us a request quote to request AZH232416 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AZH232416.The price and lead time for AZH232416 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AZH232416.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





