Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AZH2013 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AZH2013 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AZH2013
| Part No | AZH2013 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 1.625" (41.3mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Cross Roller Plunger |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | 0.118" (3.0mm) |
| Pretravel: | 0.060" (1.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AZH |
| Release Force: | 500gf |
| Operating Force: | 1200gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | 0.004" (0.1mm) |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply AZH2013 , send us a request quote to request AZH2013 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AZH2013.The price and lead time for AZH2013 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AZH2013.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





