Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AZH2044 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AZH2044 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AZH2044
| Part No | AZH2044 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.080" (2.0mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 400gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.909" (23.1mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.158" (4.0mm) |
| Series: | AZH |
| Release Force: | 80gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | 0.012" (0.3mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply AZH2044 , send us a request quote to request AZH2044 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AZH2044.The price and lead time for AZH2044 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AZH2044.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





