Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 226TXK350M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 226TXK350M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
226TXK350M
| Part No | 226TXK350M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 15.0715 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 22µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15.0715 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 240mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Voltage - Rated: | 350V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Series: | TXK |
| Ripple Current @ High Frequency: | 540mA @ 100kHz |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 226TXK350M , send us a request quote to request 226TXK350M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 226TXK350M.The price and lead time for 226TXK350M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 226TXK350M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






