Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 226TTA050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 226TTA050M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
226TTA050M
| Part No | 226TTA050M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9.0429 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 85mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 22µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 9.0429 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm) |
| Series: | TTA |
| Ripple Current @ High Frequency: | 130.05mA @ 50kHz |
| Other Names: | 1572-1394 226TTA050M-ND |
Introduce
We can supply 226TTA050M , send us a request quote to request 226TTA050M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 226TTA050M.The price and lead time for 226TTA050M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 226TTA050M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






