Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 226TTA035M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 226TTA035M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
226TTA035M
| Part No | 226TTA035M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 35V AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 10.55 Ohm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 70mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Voltage - Rated: | 35V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Capacitance: | 22µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 22µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 10.55 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm) |
| Series: | TTA |
| Ripple Current @ High Frequency: | 107.1mA @ 50kHz |
| Other Names: | 1572-1393 226TTA035M-ND |
Introduce
We can supply 226TTA035M , send us a request quote to request 226TTA035M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 226TTA035M.The price and lead time for 226TTA035M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 226TTA035M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






