Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETS12FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETS12FP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
20ETS12FP
| Part No | 20ETS12FP |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 1.2KV 20A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC Full Pack |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1200V 20A Through Hole TO-220AC Full Pack |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Base Part Number: | 20ETS12 |
| Other Names: | *20ETS12FP VS-20ETS12FP VS-20ETS12FP-ND VS20ETS12FP VS20ETS12FP-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
Introduce
We can supply 20ETS12FP , send us a request quote to request 20ETS12FP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 20ETS12FP.The price and lead time for 20ETS12FP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 20ETS12FP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






