Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETF04S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETF04S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
20ETF04S
| Part No | 20ETF04S |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 20A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | 20ETF04 |
| Other Names: | *20ETF04S VS-20ETF04S VS-20ETF04S-ND VS20ETF04S VS20ETF04S-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 160ns |
Introduce
We can supply 20ETF04S , send us a request quote to request 20ETF04S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 20ETF04S.The price and lead time for 20ETF04S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 20ETF04S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






