Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETS08STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETS08STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
20ETS08STRL
| Part No | 20ETS08STRL |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 20A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Base Part Number: | 20ETS08 |
| Other Names: | VS-20ETS08STRL VS-20ETS08STRL-ND VS20ETS08STRL VS20ETS08STRL-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
Introduce
We can supply 20ETS08STRL , send us a request quote to request 20ETS08STRL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 20ETS08STRL.The price and lead time for 20ETS08STRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 20ETS08STRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






