Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETF04STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 20ETF04STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
20ETF04STRL
| Part No | 20ETF04STRL |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 20A Surface Mount D2PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Base Part Number: | 20ETF04 |
| Other Names: | VS-20ETF04STRL VS-20ETF04STRL-ND VS20ETF04STRL VS20ETF04STRL-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 160ns |
Introduce
We can supply 20ETF04STRL , send us a request quote to request 20ETF04STRL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 20ETF04STRL.The price and lead time for 20ETF04STRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 20ETF04STRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






